Jedan od bitnijih izbora u životu jeste i onaj u kojem birate između života u kući ili stanu. Prednosti i mane su brojne za oba izbora, a na kraju je odluka ipak samo na vama. Ali kako je donijeti, a da ne pogrešite? Uglavnom priča ide tako što ako se odlučite za stan obavezno će neko iz vašeg okruženja pokušati da vas ubijedi da je kuća bolja opcija, i obrnuto. Ono što je svakako zanimljivo u ovakvim situacijama, jeste činjenica da svi oni imaju realne osnove za svoje tvrdnje. I jedni i drugi su, najblaže rečeno, u pravu. Zato je najbolje da prije finalne odluke sagledate i za i protiv, odnosno prednosti i mane.
Prednosti kuće Na prvom mjestu najveći plus je upravo prostor, pogotovo kada imate djecu. Prostranija garaža, dvorište, špajz, podrum… samo su dodatne prednosti ovakvog tipa nekretnine. Takođe, kuće su idealne ako ste neko ko voli mir i tišinu, van gradske buke, ili ste neko ko voli da okuplja porodicu i prijatelje bez da vas iko podsjeća na kućni red. Idealan su izbor i ako ste ljubitelj životinja i imate kućne ljubimce. Ne smemo ni zaboraviti da su kuće odličan izbor ako želite da personalizujete prostor, odnosno da sami odlučujete o materijalima, rasporedu prostorija i slično.
Prednosti stana Osim što su, u većini slučajeva, stanovi manje kvadrature od kuća pa je samim tim njihovo održavanje efikasnije, lakše i iziskuje manje vremena, tu su i manji računi za grijanje, a često i za električnu energiju. Takođe, s obzirom da nemate dvorište, nema ni održavanja travnjaka i slično. Čak i, primjera radi, kada riješite da renovirate stan, vrlo je vjerovatno da ćete nakon te adaptacije biti mirni bar 20 godina. Takođe, za sve one koje naročito brine bezbjednost, život u stambenoj zgradi je u većini slučajeva opcija za koju treba da se opredjele. Novoizgrađeni stambeni komplexi uglavnom podrazumjevaju sigurnosni sistem, interfon, kamere. Prema tome, manje su šanse da neželjeni prodavci ili provalnici uđu u zgradu i dođu do vaših ulaznih vrata. Računi za grijjanje i električnu energiju su po pravilu manji pa i porez na imovinu za stan je manji nego za kuću i okućnicu. Ukoliko živite u naseljima gdje postoji veliki broj stanova i zgrada, tramvajske i autobuske linije se tako formiraju da redovno pokrivaju značajne trase, pa je i to još jedna pogodnost jer ćete imati redovne linije gradskog saobraćaja.
Mane kuće Za kuću često kažu da je “rupa bez dna” kada je reč o održavanju. Ne samo što vam je u samom početku potrebna veća investicija, već ćete vremenom morati da mijenjate krov, fasadu, kotao za grejanje i slično. Uvek postoji nešto što treba da se popravi, sredi, zamjeni. Ne treba zaboraviti ni na redovno sređivanje travnjaka ili bašte, a pripremite se i za veće troškove grijanja zimi. Bitno je napomenuti i da ukoliko kupujete kuću u velikim gradovima one se rijetko nalaze u centru grada. Shodno tome, ne možemo a da ne spomenemo i dodatan trošak oko prevoza do centra grada ili posla, a samim tim i vrijeme.
Mane stana Pre svega, za život ste izabrali prostorno manje komforan objektat. Samim tim, često se dešava da bilo kakva rušenja zidova i pregrađivanje prostorija nisu moguća. Ne smijemo zaboraviti i da kupovinom stana potpisujete viječnu “saradnju” sa vlasnicima susjednih nekretnina, nevezano da li su u pitanju zajednički izdaci, poput čišćenja hodnika, zamjena vrata i interfona i slično. Dvorište, i ako ga imate, dijelite sa svima, a kućni red moraćete da poštujete. I pored toga, morate se pripremiti na povremena slavlja, ljubimce, djecu… sve to čućete daleko više nego kada ste, primera radi, u kući.
Finansijski aspect Ovo je nemoguće ne spomenuti jer novac i te kako igra odlučujuću odluku kada birate novi prostor za život. Ukoliko vaš planirani budžet za kupovinu nekretnine nije veliki, prije ćete do doma doći ukoliko se odlučite za stan. Minimalni iznos koji je potrebno izdvojiti za kupovinu jedne kuće nerijetko je dovoljan da se kupi prosječan Dvosoban stan novije gradnje. Ako vam se posreći, možda uspijete da pazarite I trosoban stan. Naravno, sve na kraju zavisi od lokacije. Ukoliko se odlučite za kupovinu stana od, na primer, 100 kvadrata u samom gradu, za taj novac moći ćete da izgradite znatno prostorno veću kuću na periferiji grada. Presudan faktor je i broj ljudi koji će živjeti u nekretnini, pogotovo ako planitate porodicu.
Društveni aspect Na kraju dana, činjenica je da odluka o tome da li kupiti kuću ili stan zavisi od više faktora, a jedan od najvažnijih je stil života. Ukoliko volite slobodu koju vam pruža priroda i osećaj privatnosti, odnosno da ne morate da dijelite sa komšijama svoju intimu, kuća je idealno rešenje za vas. Ako ipak živite brzo i ne provodite previše vremena između svoja četiri zida, a veoma vam je bitno da i tada možete lako da skoknete do prodavnice ili nekog drugog objekta, stan je ono što vam treba